Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Pevné disky (Harddisk)

Jak vybrat pevný disk?

Pokud si nevíte rady s výběrem pevného disku, nejprve si ujasněte, jakou kapacitu (velikost) by měl mít a také jakou částku jste ochotni investovat. Poté se můžete soustředit na doplňkové faktory, jako je rychlost pevného disku a druh pevného disku. Také je důležité vědět, s jakým zařízením budeme pevný disk používat – jestli s počítačem či s notebookem. Dalším kritériem je i forma pevného disku, tedy zda by měl být interní či externí. Rozlišují se disky s pohyblivými částicemi, známé jako HDD, a pevné disky bez mechanických částic, označované jako SSD.

Ryhlé odkazy:
Interní disky
Externí disky
Interní disky od 1TB
Externí disky od 500GB
Levné disky do 1000,-

  

Kdy zvolit interní a kdy externí pevný disk?

Položme si základní otázku. Chceme pevný disk interní nebo externí? Interní pevný disk zvolíme, pokud ho budeme chtít používat neustále, ať už v počítači, notebooku nebo v multimediálním přehrávači. Externí pevný disk si vybereme, pokud chceme svá data např. zálohovat nebo přenášet či vyměňovat se svými známými.
externí diskinterní diskSSD disk
externí disk | interní disk | SSD disk
 

 

Jak velký by měl být pevný disk?

Hlavní funkcí pevného disku je zálohování dat, jako jsou fotografie, domácí videa, filmy nebo písničky. Proto je lepší, když má pevný disk vyšší kapacitu. Ovšem vyšší kapacita znamená větší finanční investici. Pevné disky (pro osobní počítače) se nabízejí v kapacitách od 160 GB až do 4 TB.

 

Jaké jsou druhy pevných disků?

Pro pevné disky je dělení následující:
Disky do počítače, Externí disky, Disky do notebooků, Disky do serverů

Pevné disky mají i různé velikosti – 1.8“, 2.5“ a 3.5“ pro různá zařízení tj. notebooky, počítače, ale i videokamery nebo multimediální přehrávače, a rychlosti otáček, tj. 5400, 7200 i 15 000 otáček za minutu.

 

Co to jsou SSD disky?

Chcete-li si svá data uchovat na dlouho a nemít o ně strach, pořiďte si SSD disk. Jedná se o disk bez mechanických pohyblivých částic stejně jako tomu je i u flashdisků. Kapacita se pohybuje od 16 GB, až do 2 TB. Jako další argument pro pořízení SSD disku může být potřeba vyšší rychlosti přístupu na disk, disk je tak rychlejší než běžný HDD. Tento výčet skvělých vlastností je však vykoupený cenou SSD disků, která je několikanásobně vyšší než u disků klasických.

Pevné disky dělíme na klasické HDD (harddisky) a SSD (solid state drive) disky. SSD disky se dělí na interní a externí. Rozlišují se i podle typu rozhraní Serial ATA II/III/eSATA, PCI-Express, Mini PCI-E, ExpressCard.
SSD disky jsou extrémně odolné proti nárazům a oproti klasickým pevným diskům jsou mnohem rychlejší. V dnešní době jsou interní SSD disky součástí výbavy moderních notebooků.

  

Slovník pojmů

MB, GB, TB

Jednotky používané pro kapacitu např. pamětí, pevných disků, flashdisků či paměťových karet. Jeden TB (Terabyte) je 1 024 GB (Gigabyte). Jeden GB je 1 024 MB (Megabyte).

 

Serial ATA

Serial ATA neboli SATA je druh řadiče integrovaný na základní desce, který umožňuje připojení pevného disku s identickým rozhraním. V nabídce můžete najít různé druhy rozhraní Serial ATA, a to I., II. a III. Rozdíl je pouze v přenosové rychlosti, která je u SATA I. až 1.5 Gb za sekundu a u SATA II. až 3 Gb za sekundu. Nejnovější základní desky podporují rozhraní SATA III., které využívá rychlost 6 Gb za sekundu.

 

HDD a SSD

Paměťová úložiště pro různé aplikace a data. Jsou různých kapacit a využívají různá rozhraní. Mohou být interní či externí. Externě se připojují přes USB konektor. Rozdíl mezi HDD a SSD je v tom, že SSD disky jsou vyrobeny bez pohyblivých částic, a proto jsou odolnější.

 

Zálohování dat

Zálohování dat znamená ukládání dat (fotografií, videí, textových souborů, prezentací atd.), nebo celého systému. Data se zálohují proto, abychom o ně nepřišli. Zálohu je možné provést např. na externí pevný disk či CD nebo DVD.

 

SAS

SAS tj. Serial Attached SCSI je sběrnice, která vedle rozhraní IDE či Serial ATA slouží k přesunu dat do a z úložných zařízení, jako jsou pevné disky nebo páskové jednotky.

 

PATA (IDE)

Jedná se o sběrnici, která byla používána v minulosti pro propojení pevného disku a základní desky. Dnes ji výrobci nepodporují, a proto ji na nových základních deskách nenaleznete. Pevné disky s tímto rozhraním jsou stále v prodeji.

 

PCI-Express

Jedná se o slot na základní desce. Pevné disky se do tohoto slotu připojují z důvodu využití jejich maximální rychlosti.

 

Mini PCI-E

Rozhraní, které naleznete u notebooků. Díky tomuto rozhraní je možné využít maximální rychlost SSD v noteboocích.

 

ExpressCard

ExpressCard je rozšiřující slot v notebooku, do kterého lze vložit např. SSD disk (v provedení pro ExpressCard).

 

Vybrat pevný disk podle parametrů

 

 

Rádce pro Vás připravil
czc.cz

 

Porovnat pevné disky (harddisk)