Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat pevný disk?

Váš počítač, notebook, videokamera či jiné multimediální zařízení se bez pevného disku neobejde. Uchovávají se na něm veškerá důležitá data jak pro vás, tak i pro chod přístroje. Poradíme vám, na jaké parametry je třeba se zaměřit a podle čeho zvolit ten správný. 

pevný disk

Na co se zaměřit při výběru

Předně je potřeba se rozhodnout, zda potřebujete pevný disk interní či externí, s čímž souvisí otázka, k čemu disk budete používat. Následně přemýšlejte nad tím, jakou kapacitu by disk měl mít a jak velkou částku jste ochotni investovat. Po stanovení základních parametrů se můžete soustředit na doplňkové atributy, kterými jsou rychlost či druh pevného disku.  

Interní a externí disk

Základní provedení pevných disků se od sebe zásadně liší tím, zda jde o disk interní či externí

Interní pevný disk volíme ve chvíli, když víme, že ho budeme používat neustále a chceme, aby byl natrvalo součástí našeho počítače, připraven k okamžitému použití. Interní disk se v PC připojuje k základní desce přes interní sběrnice uvnitř počítače. Těmi může být SATA, PCI Express a dříve také PATA.

Dále se interní disky dělí na:

  • Disky do počítače

  • Disky do notebooků

  • Disky do serverů

Po externím pevném disku se poohlížejte ve chvíli, kdy chcete svá data zálohovat či je přenášet mezi dvěma různými zařízeními. Tento typ disku nebude pevně zabudován ve vašem počítači či notebooku, ale půjde o počítačové příslušenství, které můžete brát všude s sebou. Externí disk se připojuje k PC pomocí externích sběrnic, mezi kterými dnes dominuje USB konektor. Před koupí si vždy ověřte kompatibilitu externího disku se stávajícím PC, ke kterému ho budete používat. Zaměřte se na typ USB a operační systém.

Zobrazit více

Například stále používaný Microsoft Windows XP nepodporuje externí disky s kapacitou nad 2 TB. USB konektory jsou dnes nejrozšířenější ve verzi 2.0 či 3.0 a váš přístroj nemusí jedním z nich disponovat, což neznamená, že byste s ním disk nepropojili, ale připravujete se tak o dokonalou rychlost, pokud USB 3.0 připojíte k USB 2.0.

Externí pevný disk může mít také podobu:

  • Paměťové karty – slouží jako úložný prostor hlavně do fotoaparátů a telefonů

  • USB flash disku – je to menší podoba externího pevného disku, velikostí do kapsy

HDD a SSD

Pevné disky rozlišujeme na klasické disky s pohyblivými částicemi, nazývané HDD (hard disk), a pevné disky bez mechanických pohyblivých částic, známé jako SSD (solid state drive).

HDD

Jedná se o klasický plotnový disk s pohyblivými částicemi, který je na trhu více jak 60 let. Funguje na základě kooperace řady pohyblivých součástí – ploten a čtecích hlav. Není tak rychlý a výkonný jako jeho nástupce a díky pohyblivým částicím ve svém těle je i méně odolnější vůči nárazům, proto po větším opotřebení můžete o svá data přijít. Standardní rychlost hard disků u stolních počítačů je 7 200 otáček za minutu. Úložiště v noteboocích mají nejběžnější rychlost otáčení ploten od 5 400 do 7200 otáček za minutu. Pokud počítači, ve kterém disk bude uložen, nehrozí vysoké otřesy a máte pro koupi nízký rozpočet, bude HDD ten pravý.

SSD

Jde o disk bez mechanických pohyblivých částic, stejně jako tomu je u flash disků. Před několika lety SSD disk doplnil nabídku klasických HDD disků. Dnešní moderní počítače a notebooky jsou již vybaveny tímto typem disku. Je spolehlivější, rychlejší, extrémně odolný proti nárazům a chcete-li vaše data bezpečně uchovat po řadu let, je tento disk ten ideální pro vás. Jedná se momentálně o nejpokročilejší technologii v ukládání dat. K uchovávání informací nepotřebuje SSD disk pohyblivé částice, ale NAND Flash paměť. Jeho spotřeba je velice nízká a při dlouhodobém zatížení se nepřehřívá. Kapacitně se tento typ disku pohybuje od 16 GB po 2 TB a velikostně se vyrábí nejčastěji ve 2,5“ formátu. Je několikanásobně dražší než běžný HDD. 

SSHD

Spojení pevného disku a SSD jako urychlovací jednotky, to je SSHD disk. Jde o tzv. hybridní disk, který je zlatou střední cestou ve výkonu i pořizovací ceně. Do SSD části se automaticky nahrávají nejčastěji používaná data, která se tak dokáží spustit mnohem rychleji pro následné čtení. Tato část však nezastupuje samostatnou diskovou jednotku a nelze ji tak nijak organizovat. Rychlostí se jedná o kompromis mezi SSD a HDD. 

interní

Parametry

Kapacita

Ujasněte si, kolik prostoru pro data potřebujete. Pevné disky můžete vybírat ve velikostech od 120 GB až do 4 TB. Počítejte však s tím, že s rostoucí kapacitou disku roste také jeho cena.

Zobrazit více

Pokud budete vybírat interní pevný disk pro váš stolní počítač, nebude potřeba disk o veliké kapacitě, postačovat by mohla velikost kolem 320 GB. Jestliže je v počítačové skříni navíc dostatek místa, můžete provést v budoucnu další kapacitní navýšení. Dokonce si lze pořídit více pevných disků o různých kapacitách.

Vybíráte-li si notebook, myslete na to, že interní pevný disk v něm se většinou již nemění. Můžete si však pořídit externí pevný disk, který vám bude sloužit jako úložiště pro fotografie a videa, oblíbené filmy, počítačové hry a další pro vás důležitá data. Vybírejte pak z kapacit větších, ať se nemusíte v záloze dat omezovat, například od 1 do 2 TB.

Údaj o kapacitě si pořádně ověřte, vzhledem k typu disku se mohou uvedené hodnoty lišit od reality. Například disk s uváděnou hodnotou 750 MB má po zapnutí ve skutečnosti pouhých 700 MB. Jde o rozdílné používání číselných soustav. Výrobce přemýšlí v desítkové soustavě, avšak váš počítač pracuje v soustavě dvojkové. 1 KB má totiž ve skutečnosti 1024 B, proto ten rozdíl. 

Velikost

Pevné disky mají různé velikosti pro počítače, notebooky, videokamery nebo multimediální přehrávače. Velikost disku se značí v palcích, a jedná se o 1,8“, 2,5“ či 3,5“. Nejčastěji se setkáte se třemi z nich, formátem 2,5“ a 3,5“  a formátem M.2.

Zobrazit více

2,5“ se používá zejména v noteboocích a některých miniPC, 3,5“ je standardní formát pevného disku, který najdete v počítačových sestavách, serverech i v záznamových zařízeních pro kamerové systémy a M.2 je moderní formát vytvořený pro SSD disky, který vyniká minimálními rozměry a díky připojení přes speciální slot na základních deskách i vysokou rychlostí přenosu dat.

Rozdíl je v napájení, kdy největší z disků se už nenapájí pomocí USB, ale adaptérem ze zásuvky. Je tedy zásadní, pro jaké zařízení budete disk kupovat a od toho se odvíjí jeho velikost.

 Otáčky

U pevných disků se měří rychlost pomocí otáček za minutu. Můžete se setkat s rychlostmi 5 400, 7 200 nebo až 15 000 otáček za minutu. Čím vyšší otáčky, tím vyšší výkon. U SSD disků tento parametr nehledejte, tam neexistuje.

Hlučnost

Hlučnost a přenos vibrací je u každého pevného disku jiný. Při výběru se zaměřte jak na hlučnost v klidu, tak na hlučnost při zátěži. Oba tyto parametry se vyjadřují v decibelech (dB).

Hmotnost

Váha pevných disků se rok od roku snižuje. Z původních několika kil dnes váží interní disky pouhých pár gramů, a tedy nijak zvlášť nenavyšují celkovou váhu počítače. Externí disky mívají také váhu počitatelnou v gramech, většinou se váha pohybuje přibližně mezi 100–300 gramy u kapacity 1TB až 2 TB, disky s kapacitou 4 TB a výše váží necelý kilogram. Pokud bude externí disk součástí vašeho zavazadla každý den, vybírejte tak co možná nejlehčí.

Napájení

Týká se externích disků, které je potřeba připojit k počítači pomocí USB. U větších disků je pak potřeba použít napájecí adaptér vedený ze zásuvky. 

Vyrovnávací paměť

Jinak se nazývá také cache. Vyrovnává úbytek rychlosti, která je způsobena zpožděním přístupových časů. Uchová naposledy přečtená data a všechna jim blízká. U běžných disků se dnes setkáte se standardem 64 MB cache. 

Maximální rychlost čtení a zápisu

Obě rychlosti se udávají buď v MB za sekundu (MB/s) nebo v množství vstupně-výstupních operací za sekundu (IOPS). Čtecí rychlost bývá zpravidla vyšší. Tyto údaje vypovídají o schopnosti vyrovnat se s většímu množství informací. Pokud vybíráte osobní počítač, řiďte se hlavně údajem MB/s. Čím vyšší bude, tím rychleji bude váš počítač pracovat s větším objemem dat naráz.

Technologie flash paměti

Do NAND Flash paměti ukládá SSD disk určená data. K ukládání informací využívá tranzistory, podobně jako operační paměť RAM. Na rozdíl od paměti RAM však nejsou dočasné a uchovají informace i po odpojení napájecího zdroje.

Zobrazit více

Nová revoluční technologie od Intelu a Micronu se nazývá 3D XPoint. Má rychlost jako operační paměť, ale kapacitu má stejnou jako NAND Flash, navíc nepoužívá transistory a data v nich zůstávají zachována i po odpojení napájení.  Umožňuje v rámci stejných rozměrů desetkrát větší kapacitu než čipy pro operační paměti (DRAM) a podobnou odezvu v desítkách nanosekund (tisíckrát méně než NAND Flash). 3D XPoint je schopna dosahovat vyšší rychlosti při nižší spotřebě. V tuto chvíli se jedná o nejdražší technologii na trhu a v budoucnosti ji můžete očekávat jako plnohodnotnou technologii u SSD disků.

podélný

Rozhraní a konektivita

Rozhraní určuje, čím se pevný disk ke koncovému zařízení připojuje a zároveň ovlivňuje maximální možnou přenosovou rychlost, tedy maximální rychlost, s jakou budou pevné disky umět zapisovat a číst data.

V základu můžeme rozhraní rozdělit na interní a externí podle typu disku. U interních rozhraní je nutné si před koupí ověřit, jaké rozhraní vaše zařízení podporuje. Zatímco u stolních počítačů a serverů může základní deska podporovat i více druhů rozhraní, v noteboocích a záznamových zařízeních bývá jen jedna možnost. 

Zobrazit více

Z interních rozhraní se dnes v domácích podmínkách setkáte především se SATA II a SATA III. U SSD disků pak i s M.2 SATA a M.2 NVMe. Z dalších můžeme jmenovat rozhraní SAS, PCIe (PCI Express) a mSATA.

U externích pevných disků tvoří většinu rozhraní USB 3.0 (resp. zpětně kompatibilní USB 3.1) a nové USB-C. Ze starších se můžete setkat s eSATA nebo FireWire.

Příslušenství

S externími disky, které slouží jako úložiště cenných dat, byste měli zacházet velice opatrně, aby vaše data vydržela uchovaná co nejdéle. Lze na ně pořídit cestovní obal či sáček, který zmírní případné otřesy a nárazy způsobené manipulací.

Na trhu jsou dnes již k dostání odolné externí disky, které díky své důmyslné konstrukci lépe odolávají otřesům, prachu, vodě či pádům z výšky. Ty nejlepší jsou pak vybaveny tzv. G Shock senzorem, který v nezvyklých pohybech přepne disk do režimu ochrany dat. Až se pohyb opět ustálí, automaticky se disk nastaví zpět do běžného stavu. Na tyto změny upozorňují svítící či blikající LED diody.